NIS2 direktiva predstavlja ključni korak u osiguravanju sigurnosti kritične infrastrukture i javnih usluga, a gradovi imaju važnu ulogu i značajne obveze u provedbi. Teme sastanka su bile sljedeće:
- Procjena rizika i upravljanje kibernetičkim incidentima
- Zaštita kritične infrastrukture i podataka građana
- Implementacija sigurnosnih mjera i uspostava planova za odgovor na incidente
- Zakonske obveze i potencijalne posljedice nepridržavanja NIS2 direktive
NIS2 direktiva postavlja visoke standarde za kibernetičku sigurnost, a njezina implementacija je ključna za zaštitu kritične infrastrukture i osiguravanje nesmetanog funkcioniranja gradova. Uspješan kibernetički napad na gradski vodovod ili elektroenergetski sustav imao bi značajne posljedice na život u gradu. Prekid u opskrbi vodom ili strujom ne bi samo izazvao kaos u svakodnevnom životu građana, već bi mogao ugroziti i njihovo zdravlje i sigurnost. NIS2 direktiva pomaže u prevenciji takvih scenarija, zahtijevajući od gradova da implementiraju snažne mjere kibernetičke sigurnosti.
Osim zaštite kritične infrastrukture, NIS2 direktiva je ključna i za osiguravanje kontinuiteta javnih usluga. U slučaju kibernetičkog napada, gradovi moraju biti sposobni nastaviti pružati osnovne usluge građanima. To zahtijeva uspostavu planova za odgovor na incidente, redovite sigurnosne provjere i obuku zaposlenika.
Još jedan važan aspekt NIS2 direktive je zaštita podataka građana. Gradovi prikupljaju i pohranjuju ogromne količine osjetljivih informacija, od osobnih podataka do financijskih informacija. Kibernetički napad na gradski sustav mogao bi dovesti do krađe identiteta i drugih oblika zlouporabe podataka. NIS2 direktiva zahtijeva snažne mjere zaštite podataka, čime se smanjuje rizik od takvih incidenata.
NIS2 direktiva ne samo da štiti gradove od kibernetičkih prijetnji, već ih i potiče na proaktivno upravljanje kibernetičkim rizicima. To znači da gradovi moraju redovito procjenjivati svoje ranjivosti, implementirati odgovarajuće sigurnosne mjere i kontinuirano poboljšavati svoju kibernetičku otpornost.
Važno je naglasiti da NIS2 direktiva nije samo preporuka, već i zakonska obveza. Gradovi koji su klasificirani, a koji ne ispune zahtjeve direktive mogu se suočiti s ozbiljnim posljedicama, uključujući i financijske kazne. Stoga je ključno da gradovi ozbiljno shvate NIS2 direktivu i što prije započnu s njezinom implementacijom.
Svim gradovima se preporuča da se uključe u tematske sastanke Radne skupine i konzultiraju o sljedećim koracima i rješenjima koje će Udruga gradova osigurati za članove.
Ukoliko niste bili pozvani na sastanak Radne skupine, a želite sudjelovati u njenim aktivnostima, javite se na info@udruga-gradova.hr
ZAGREB, 10. travnja 2025. (Carinska uprava Republike Hrvatske) - U svrhu osiguranja informiranja, odgovora na upite i davanja savjetodavne podrške hrvatskim izvoznicima u vezi s problematikom eventualnog uvođenja carinskih tarifnih mjera u SAD-u, Ministarstvo financija, Carinska uprava osnovala je tim za podršku hrvatskim izvoznicima.
SPLIT, 10. travnja 2025. (Grad Split) - Transformirat će se i unaprijediti prostori, sadržaji i izgled građevine u odnosu na postojeći brutalistički stil iz sedamdesetih, uz uvođenje obnovljivih izvora energije.
ZAGREB, 10. travnja 2025. (Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribolova) - Vlada je na sjednici od 10. travnja 2025. donijela Program državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za 2025. godinu, vrijedan 14,96 milijuna eura. Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić rekao je da se tim programom utvrđuju mjere potpore za uzgoj mliječnih krava, rasplodnih krmača, proizvodnju duhana, maslinovog ulja te očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja.
ZAGREB, 9. travanj 2025. (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje) - Ministar Marin Piletić predstavio je u srijedu, 9. travnja 2025. ključne mjere novog Zakona o mirovinskom osiguranju, koji bi na snagu trebao stupiti u srpnju ove godine.
ZAGREB, 9. travanj 2025. (Hrvatska obrtnička komora) - HAMAG-BICRO najavio je nove financijske instrumente namijenjene turističkom sektoru, s posebnim naglaskom na obiteljske i male hotele. Potpore će se usmjeriti na ulaganja usmjerena na zelenu tranziciju – projekte energetske učinkovitosti, ugradnju dizalica topline, solarnih sustava i druge oblike ulaganja u održivu energetiku.