1. Uvod
U Narodnim novinama broj 16/2025 objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: Pravilnik) koji prati posljednje promjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: Zakon o PDV-u). Kako se najznačajnije izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost odnose na povećanje praga za upis u Registar obveznika poreza na dodanu vrijednost i omogućavanje primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike i u državama članicama u kojima porezni obveznik nema sjedište, Pravilnikom su propisane provedbene odredbe, o čemu je dan osvrt u nastavku.
2. Novosti u Pravilniku o porezu na dodanu vrijednost
Zbog neravnopravnog položaja između malih poreznih obveznika koji imaju sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište i onih koji ga nemaju, a obavljaju isporuke u istoj državi članici revidirane su odredbe PDV direktive (Direktiva 2006/112/EZ-a) o posebnom postupku oporezivanja za male porezne obveznike.
Uvedeno je novo pravilo da taj postupak mogu primjenjivati i porezni obveznici koji nemaju sjedište u državi članici u kojoj postoji obveza plaćanja poreza na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV), a na isti nemaju pravo porezni obveznici iz trećih zemalja. Stoga se u Hrvatskoj od 1. siječnja 2025., posebni postupak primjenjuje kako na tuzemne tako i na prekogranične transakcije (ili oboje).
Moguće su situacije u kojima porezni obveznik primjenjuje tzv. domaću shemu (samo u državi članici sjedišta), porezni obveznik primjenjuje prekograničnu shemu (redovni postupak oporezivanja u državi članici sjedišta i posebni postupak u nekoj od država članica) ili porezni obveznik primjenjuje domaću i prekograničnu shemu (posebni postupak u državi sjedišta i posebni postupak u drugim državama članicama). Dakle, moguće su svakakve kombinacije primjene, ali može postojati samo jedna država članica sjedišta.
Pravilnikom su propisane provedbene odredbe u vezi primjene posebnog postupka za tuzemne male porezne obveznike koji postupak primjenjuju samo u Hrvatskoj, za tuzemne porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju u drugim državama članicama te za porezne obveznike iz drugih država članica koji taj postupak namjeravaju primjenjivati u Republici Hrvatskoj.
Također, propisana je odredba o mogućnosti podnošenja zahtjeva za brisanje iz registra obveznika PDV-a pod propisanim uvjetima.
Valja napomenuti da se i Obrazac P-PDV, koji je sastavni dio Pravilnika o PDV-u, izmijenio obzirom na nove odredbe Zakona o PDV-u te su dodana nova polja u dijelu pod brojem 5.
Ostale promjene Pravilnika odnose se na usklađivanje pojmova sa Zakonom o trgovačkim društvima, propisima koji uređuju komunalnu djelatnost te sa pojmovima iz carinskih propisa, bez promjene u tumačenju odredbi u kojima su termini izmijenjeni.
Također, popisu dobara koje se smatraju knjigama na koje se prema Zakonu o PDV-u primjenjuje snižena stopa 5 % dodani su stripovi.
Autorica: Ana Adorić, univ. spec. oec., dipl. oec.
Reprezentacija je važan segment poslovanja koji obuhvaća troškove nastale ugošćivanjem i darivanjem poslovnih partnera. Iako je u poslovnom svijetu to uobičajena praksa, važno je razumjeti njene porezne implikacije, osobito s aspekta poreza na dodanu vrijednost. Ograničenja vezana uz odbitak pretporeza čine ovu temu značajnom za poduzetnike stoga u nastavku donosimo kratak osvrt.
Od 1. ožujka 2025. pri utvrđivanju predujmova poreza na dohodak od nesamostalnog rada i drugog dohotka primjenjuju se nove snižene stope propisane odlukama predstavničkih tijela jedinica lokalnih samouprava (u nastavku teksta: JLS), a koje su JLS (ako im je su visina poreznih stopa bila izvan novo propisanih raspona) bile dužne donijeti i objaviti u Narodnim novinama (u nastavku teksta: NN) najkasnije do 28. veljače 2025. Ako JLS nisu do navedenog datuma donijele odnosno izmijenile odluku i objavile ju u NN, a visina poreznih stopa nije u okviru novo propisanih raspona primjenjuju se porezne stope propisane Zakonom o porezu na dohodak (NN 115/16- 152/24 - u nastavku teksta: Zakon).
Prilikom predaje prijave poreza na dohodak može se dogoditi da iskazani poslovni primici i svota priljeva na žiro računu nisu identični. Konkretno, moguće su okolnosti u kojima obrtnik iskazuje manji poslovni primitak nego što su priljevi po žiro računu pa u nastavku donosimo više informacija.
U određenim slučajevima mali porezni obveznici obvezni su registrirati se za potrebe poreza na dodanu vrijednost i prenijeti, odnosno preuzeti obvezu plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Jedan od tih slučajeva je i kada mali porezni obveznici primaju usluge iz inozemstva. Stoga autorica u tekstu pojašnjava pojedinosti vezane uz registraciju za potrebe poreza na dodanu vrijednost, prijenos porezne obveze na malog poreznog obveznika te iznimke od općeg pravila oporezivanja.
Osobe koje imaju utvrđen status u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje s osnove radnog odnosa na državnom području Republike Hrvatske, a koje je poslodavac uputio na privremeni rad u drugu državu članicu Europske unije, državu Europskog gospodarskog prostora, Švicarsku Konfederaciju ili Ujedinjenu Kraljevinu Velike Britanije i Sjeverne Irske, ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u zemlji privremenog rada, na teret HZZO-a, a pod uvjetima utvrđenim europskim pravnim propisima.