1. Uvod – što je reprezentacija?
Reprezentacijom se smatraju izdaci za ugošćivanje i darivanje poslovnih partnera, plaćanje poslovnim partnerima izdataka za odmor, sport i razonodu, izdataka za najam automobila, plovila, zrakoplova, kuća za odmor i slično. Poslovnim partnerima smatraju se osobe s kojima postoji poslovni odnos ili se očekuje da će se takav odnos uspostaviti.
2. Ukratko o reprezentaciji s aspekta poreza na dodanu vrijednost
Za potrebe navedenih izdataka sukladno članku 61. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: Zakon) porezni obveznik ne može odbiti pretporez pri nabavi dobara i usluga.
Prema odredbama članka 136. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, reprezentacijom se ne smatra davanje poklona pojedinačne vrijednosti do 22 eura, bez poreza na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV), u okviru obavljanja gospodarske djelatnosti, uz uvjet da se daju povremeno i ne istim osobama. Ako se radi o davanju za koje postoji točno određena protuusluga primatelja, tada se ne radi o reprezentaciji već o isporuci uz naknadu sukladno odredbama članka 4. st. 1. Zakona.
Napominjemo da se isporukom dobara uz naknadu sukladno odredbama članka 7. st. 4. Zakona i članka 11. Pravilnika, uz povremeno davanje poklona male vrijednosti, ne smatra i besplatno davanje uzoraka u razumnim količinama kupcima ili budućim, potencijalnim kupcima te ako su ta dobra obilježena kao takva i predstavljaju vrstu robe koja je rezultat poslovanja poreznog obveznika ili je povezana s obavljanjem njegove djelatnosti. Razumnim količinama smatra se ona količina koja je potrebna za procjenu uzorka koji se daje kako bi potencijalni kupac mogao nabaviti takva dobra.
U mišljenju Porezne uprave od 1. ožujka 2023, KLASA: 410-19/22-02/243, navedeno je kako kod nagradnih igara pri nabavi dobara za tu svrhu porezni obveznik načelno ima pravo na odbitak pretporeza, ali je obvezan obračunati PDV prilikom davanja dobara u okviru nagradne igre jer je riječ o isporuci uz naknadu smislu članka 7. st. 3. Zakona.
Povremenim davanjem poklona smatra se davanje najviše jednog poklona istoj osobi u jednom tromjesečju. Porezni obveznik je za besplatna davanja uzoraka i povremena davanja poklona vrijednosti do 22 eura bez PDV-a obvezan sastavljati odgovarajuće isprave u skladu s propisima koji uređuju vođenje poslovnih knjiga poreznog obveznika i sa Pravilnikom.
Isporukom dobara uz naknadu ne smatra se i davanje poklona u svrhu promidžbe ako je riječ o posebno prilagođenim dobrima s oznakom „nije za prodaju“ ili o reklamnim predmetima s nazivom tvrtke ili proizvoda kao što su čaše, pepeljare, olovke, stolnjaci, podmetači, privjesci, prospekti, katalozi, vrećice i slični proizvode, pojedinačne vrijednosti do 22 eura.
Prema svemu navedenom, Zakonom je propisano je ograničenje prava na odbitak pretporeza pa porezni obveznik ne može odbiti pretporez za nabavu dobara i usluga za potrebe reprezentacije.
3. Zaključak
Reprezentacija obuhvaća različite oblike ugošćivanja i darivanja poslovnih partnera, pri čemu je važno pravilno evidentirati ove troškove. Prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, porezni obveznici nemaju pravo na odbitak pretporeza za troškove reprezentacije, a u praksi su mogući različiti slučajevi, kao što su nagradne igre, promidžbe i slično, pa je potrebno imati točnu prirodu poslovnog događaja.
Autorica: Ana Adorić, univ. spec. oec., dipl. oec.
U Narodnim novinama, 31. siječnja 2025. objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, čije izmjene i dopune koje prate recente promjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost. U nastavku su sažeto navedene ključne novosti te se donosi i osvrt na poseban postupak oporezivanja za male porezne obveznike.
Od 1. ožujka 2025. pri utvrđivanju predujmova poreza na dohodak od nesamostalnog rada i drugog dohotka primjenjuju se nove snižene stope propisane odlukama predstavničkih tijela jedinica lokalnih samouprava (u nastavku teksta: JLS), a koje su JLS (ako im je su visina poreznih stopa bila izvan novo propisanih raspona) bile dužne donijeti i objaviti u Narodnim novinama (u nastavku teksta: NN) najkasnije do 28. veljače 2025. Ako JLS nisu do navedenog datuma donijele odnosno izmijenile odluku i objavile ju u NN, a visina poreznih stopa nije u okviru novo propisanih raspona primjenjuju se porezne stope propisane Zakonom o porezu na dohodak (NN 115/16- 152/24 - u nastavku teksta: Zakon).
Prilikom predaje prijave poreza na dohodak može se dogoditi da iskazani poslovni primici i svota priljeva na žiro računu nisu identični. Konkretno, moguće su okolnosti u kojima obrtnik iskazuje manji poslovni primitak nego što su priljevi po žiro računu pa u nastavku donosimo više informacija.
U određenim slučajevima mali porezni obveznici obvezni su registrirati se za potrebe poreza na dodanu vrijednost i prenijeti, odnosno preuzeti obvezu plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Jedan od tih slučajeva je i kada mali porezni obveznici primaju usluge iz inozemstva. Stoga autorica u tekstu pojašnjava pojedinosti vezane uz registraciju za potrebe poreza na dodanu vrijednost, prijenos porezne obveze na malog poreznog obveznika te iznimke od općeg pravila oporezivanja.
Osobe koje imaju utvrđen status u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje s osnove radnog odnosa na državnom području Republike Hrvatske, a koje je poslodavac uputio na privremeni rad u drugu državu članicu Europske unije, državu Europskog gospodarskog prostora, Švicarsku Konfederaciju ili Ujedinjenu Kraljevinu Velike Britanije i Sjeverne Irske, ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u zemlji privremenog rada, na teret HZZO-a, a pod uvjetima utvrđenim europskim pravnim propisima.